Как да спасим природата: 8 стъпки, които всеки може да предприеме

Как да спасим природата: 8 стъпки, които всеки може да предприеме

Опазването на природата зависи от нас самите. Ето само няколко лесни стъпки, които да ви помогнат да правите света по-добро място всеки ден.

1. Пестете ресурси

Дори не забелязваме колко ресурси хабим всеки ден. Но спестяването на енергия и вода не е толкова трудно. Достатъчно е да изключите домакинските уреди и лампите, когато те не са необходими. Не оставяйте зарядните устройства включени в контакта - консумират енергия, дори когато не се използват. И когато купувате домакински уреди, изберете енергоспестяващи модели - те са обозначени с A, A +, A ++.

Що се отнася до водата, можете да инсталирате икономични душ глави с дебит по-малък от 10 л / минута. И когато перете, опитайте се да пълните максимално пералнята и задайте по-ниска температура на пране - това ще помогне за намаляване на консумацията на енергия с 80%.

2. Събирайте боклука разделно

Хората са свикнали да се справят с боклука по три начина: изхвърляне на сметища, изгаряне или рециклиране. Всички методи, с изключение на преработката, унищожават природата и са опасни за човешкото здраве. Ето защо е толкова важно да събирате отпадъци разделно - така че по-късно да се рециклира всичко, което може да бъде рециклирано в нови неща и материали. Например, може да се направят нови тетрадки и офис хартия от нежеланата отпадъчна хартия. А старите пластмасови бутилки ще се превърнат в многоцветни детски играчки.

Опитайте се да събирате отпадъци разделно. За да направите това, можете да използвате контейнери за рециклируеми материали. Или дори просто ползвайте две кошчета: едното за рециклируеми материали, а другото - за останалите боклуци. Можете да отделите пластмасата, стъклото и хартията преди да изхвърлите отпадъците.

Битовите батерии не трябва да се изхвърлят с други отпадъци. Само една батерия може да замърси квадратен метър почва с тежки метали. А много такива попадат в депата за отпадъци...

3. Предайте рециклируемите материали


Малък процент от твърдите битови отпадъци се рециклират. Почти целият боклук у нас отива на сметища. Природозащитниците смятат, че ако не се приложи рециклирането, след 10 години качеството на живот много ще падне заради замърсяванията. Освен това повече от 70% от отпадъците, заровени на депата, могат да бъдат преработени. Следователно, ако започнете сами да предавате отпадъци за рециклиране, това вече ще бъде голяма крачка към спасяването на природата.

4. Изберете екологичен транспорт


Най-ползотворните начини за придвижване са ходенето и колоезденето. Полезни са не само за природата, но и за вашето здраве. Общественият транспорт също вреди относително малко на планетата. Но ако не можете без кола, тогава се възползвайте от екологичните съвети, които да ви помогнат да намалите разхода на гориво и да понижите въздействието ѝ върху околната среда.

Погрижете се за колата си: проверявайте състоянието ѝ навреме, сменете въздушните филтри, моторното масло и свещите. Карайте с разумна скорост и не превишавайте ограниченията. Например шофирането със 100 км / ч вместо 120 км / ч ще спести 20% гориво. Ако спрете за повече от минута, изключете двигателя. И поддържайте необходимото налягане в гумите. Когато те не са напълно напомпани, оказват по-голямо съпротивление и в резултат на това се увеличава разходът на гориво.

5. Използвайте многократно

Намаляването на отпадъците е също толкова важно, колкото и рециклирането им. Опитайте се да не използвате неща с кратък жизнен цикъл. Освен това днес почти всичко, което е за еднократна употреба, има алтернатива за многократна употреба. Изберете продукти в опаковки, изработени от екологично чисти материали: хартия, стъкло, плат.

Една найлонова торбичка се ползва средно около 12 минути, а такива опаковки не се разлагат и ефектът им върху екосистемата е пагубен. Що се отнася до биоразградимите хартиени торби, при производството им в атмосферата се отделят повече вредни вещества: въглеродният отпечатък на хартиената торбичка е 3 пъти по -голям от този на найлоновата.

6. Възпитайте екологични навици на работното място

Внимателното отношение към природата може да бъде научено чрез пример. Станете пътеводител в света на екологичния живот за целия офис. Не ползвайте асансьора, качвайте се по стълбите и не забравяйте да изключите компютъра си в края на деня. Ако купувате обяд в кафене, вземете със себе си купи за многократна употреба и термо чаши. Предложете на шефовете да организират разделно събиране на отпадъци в офиса в три категории: хартия, пластмаса и стъкло.

7. Хранете се правилно

Изборът на правилната храна също може да помогне за намаляване на личната ви вреда над природата. Пазарувайте сезонни и местни продукти. Доставката им изисква по-малко гориво и по-малко вредни емисии. Освен това, колкото по-обработен е продуктът, толкова по-тежка е неговата екопътека. За най-"тежки" се считат полуфабрикатите и консервите.

8. Откажете се от пластмасата

Малко вероятно е напълно да се откаже от пластмасата - твърде много от заобикалящите ни неща са създадени от този евтин материал. Но можете да намалите употребата ѝ колкото е възможно повече и по този начин да допринесете за спасяване на природата.

Подобни публикации

Напишете коментар